Blog
09.12.2021

Utrata jędrności skóry

Skóra jest jednym z największych organów ciała, a jej stan i wygląd w dużej mierze wypływa na atrakcyjność (3). W ciągu całego życia na skórę oddziałuje jednak szereg niekorzystnych czynników. Zachodzące w niej zmiany częściowo są skutkiem naturalnego, wewnątrzpochodnego procesu starzenia, a część z nich wynika z czynników zewnętrznych, co nazywane jest starzeniem zewnątrzpochodnym. Jednym z niekorzystnych zjawisk, które może wynikać z obu typów starzenia jest utrata jędrności. Za jędrność skóry w dużym stopniu odpowiada jakość spajającej ją tkanki łącznej, której włókna zbudowane są głównie z kolagenu i elastyny (1). Przenikają one poszczególne jej warstwy tworząc rusztowanie dla budujących ją elementów. Odpowiadają również za jej sprężystość i zdolność powrotu do normalnego ułożenia po odkształceniu, na przykład po uszczypnięciu i podniesieniu fałdu. Kiedy struktura włókien tkanki łącznej zostaje uszkodzona jej odporność na rozciąganie maleje, a działające na nią bodźce powodują coraz większe jej rozciągnięcie.

PRZYCZYNY WIOTCZENIA SKÓRY

STARZENIE SIĘ SKÓRY I TKANKI ŁĄCZNEJ

Podstawową jednostką strukturalną tkanki łącznej jest mikrowakuola. Jest to przestrzeń wypełniona płynem śródmiąższowym, ograniczana włóknami. W wyniku zmian starzeniowych organizmu włókna te tracą swoje właściwości. Zmniejsza się ich ilość, objętość, pogorszeniu ulegsa również ich jakość. Za sprawą tych zmian mikrowakuole powiększają się. Wewnętrzne naprężenie tkanki z maksymalnych wartości osiąganych w dorosłości powoli zaczyna maleć, stopniowo coraz bardziej poddając się sile grawitacji. Włókna tracą zdolność do dynamicznego powrotu do swojej pierwotnej formy po rozciągnięciu. W wyniku tych zmian tkanka łączna nie jest w stanie tak efektywnie stanowić rusztowania innych stryktur. Ciężar tkanki tłuszczowej, czy na przykład gruczołów sutkowych zaczyna ciągnąć w dół struktury skórne i ciało opada (1).

STARZENIE SIĘ SKÓRY TWARZY

Skóra twarzy nieco różni się w swojej budowie od skóry reszty ciała. Ze względu na ogromne znaczenie mimiki twarzy w funkcjonowaniu społecznym, niezwykle istotne jest utrzymanie jej jak najdłużej (1,4). Najprawdopodobniej z tego powodu włókienka tkanki łącznej pomiędzy mięśniami twarzy, a skórą są krótsze tak, aby związek był jak najbardziej trwały. Ze względu jednak na ciągłą ekspozycję twarzy na szkodliwe czynniki zewnętrzne jak na przykład działanie promieniowania ultrafioletowego, twarz również stopniowo ulega procesom starzenia. Naprężenie włókienek tkanki łącznej w wyniku pogorszenia się ich jakości maleje, a one same stają się bardziej podatne na rozciąganie. W związku z nieustannym działaniem grawitacji na osłabioną strukturę włókien, skóra i tkanki podskórne zaczynają coraz bardziej opadać (1).

PRZECIĄŻENIE KOMÓRKOWE NA SKUTEK ZWIĘKSZENIA TŁUSZCZOWEJ MASY CIAŁA

Zwiększanie masy tłuszczowej ciała wiąże się z podażą kalorii przekraczającą ich zużycie w organizmie. Powoduje to stopniowe zwiększanie się ilości, jak również objętości adipocytów pełniących w organizmie funkcje zapasowe. Komórki tłuszczowe w tkance podskórnej położone są pomiędzy włóknami tkanki łącznej, czyli wewnątrz mikrowakuoli. Ich stopniowe powiększanie prowadzi do powiększania mikrowakuoli na skutek reorganizacji włókien tkanki łącznej pod wpływem działającego na nie ciśnienia. Włókienka mikrowakuoli ulegają rosnącemu napięciu i lekkiemu rozciągnięciu. Na tym etapie włókienka nie zostają zniszczone i wciąż spełniają swoje funkcje. Zmniejszenie masy ciała pozwoli skórze na powrót do swojego wcześniejszego wyglądu. Jeżeli jednak zwiększanie masy ciała trwa dalej, napięcie wywoływane na włókna tkanki łącznej oraz siła grawitacji spowodują uszkodzenie sieci włókienek, które nie będą w stanie stawiać oporu sile grawitacji. W związku z tym ciało traci swoją zdefiniowaną formę, kontury zapadają się, a tkanki stają się miękkie i leiste. Skóra ulega znacznemu zwiotczeniu. (1).

ZWIOTCZENIE SKÓRY BRZUCHA ORAZ UD W WYNIKU CIĄŻY

W trakcie ciąży w wyniku ciągłego powiększania się macicy skóra ulega coraz większemu rozciąganiu. Kiedy osiągnie stan maksymalnego napięcia, a wzrost macicy nie ustaje, na skórze pojawiają się rozstępy. Jędrność tkanek pozornie wzrasta ze względu na wprowadzenie ich w stan maksymalnego napięcia. Jednak po jego ustąpieniu skóra staje się widocznie zwiotczała. Badania przeprowadzone na kobietach będących 4 miesiące po porodzie wykazują, iż skóra nie wraca w sposób naturalny do swojego stanu sprzed ciąży. Jest bardziej rozciągliwa, traci swoją jędrność i elastyczność. Jest to spowodowane uszkodzeniem struktur skóry. Podobnym zmianom w trakcie ciąży ulega skóra ud (2).

DZIAŁANIE ICOONE® NA TKANKĘ ŁĄCZNĄ W ZAKRESIE WIOTKOŚCI SKÓRY.

Przystępując do zabiegów mających poprawić jakość skóry wiotkiej należy zachować szczególną ostrożność. Jej duża delikatność oraz zwiększone ryzyko pogłębienia problemu wiotkości dyskwalifikuje pacjenta z wielu zabiegów z użyciem sprzętu high-tech. Świetnym rozwiązaniem dla polepszenia stanu takiej skóry jest zabieg Icoone®. Urządzenie Icoone® wraz z patentem Roboderm® zostało opracowane ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa zabiegu na skórach wiotkich. Patent Roboderm® polegający na umieszczeniu na rolkach głowicy mikrootworów sprawia, że siła bodźca działającego na tkanki rozkładana jest na trzy obszary, zamiast jednego. Mikrootwory rolek zasysając skórę po bokach komory głównej sprawiają, iż fałd zasysany jest do niej pod większą kontrolą. Znacznie zmniejsza to naprężenia mechaniczne wywierane na włókna tkanki łącznej zabezpieczając je przed uszkodzeniem i zapobiegając rozciąganiu skóry. Co więcej, mikrootwory rolek podczas zabiegu wywołują zjawisko multistymulacji mikropęcherzykowej skóry dostarczając do skóry 21 600 stymulacji na minutę pracy. Stymulacja docierając za pośrednictwem włókien tkanki łącznej do fibroblastów pobudza je do zwiększenia syntezy kolagenu i elastyny. To ilość i jakość tych białek w dużej mierze odpowiada za jędrność i napięcie skóry (5). Zabieg ten, pobudza organizm do przeprowadzenia zmian naprawczych w zwiotczałej skórze.

Icoone® jest świetnym rozwiązaniem również dla osób chcących zmniejszyć masę swojego ciała maksymalnie ograniczając przy tym efekt wiotczenia skóry podczas chudnięcia. W takim przypadku zabieg wspomaga osiągnięcie celu jednocześnie na trzy sposoby. Po pierwsze przyspieszając lipolizę w komórkach tłuszczowych ułatwia redukcję. Po drugie pomagając zmniejszyć objętość komórek tłuszczowych zmniejsza naprężenia działające na otaczające je włókna, co zapobiega ich uszkodzeniu. Po trzecie stymulując fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych usprawnia procesy naprawcze tkanki łącznej, poprawiając jej jakość. Zabieg Icoone® poprawia więc stan skóry, która już uległa zwiotczeniu, ale może działać również profilaktycznie, opóźniając wiotczenie zachodzące w wyniku starzenia skóry lub w wyniku gwałtownych zmian masy ciała.

Bibliografia:
1. Guimberteau JC, Armstrong C. Architektura żywej powięzi człowieka. Pozakomórkowa matryca i komórki przedstawione przez endoskopię. S3 Publishing, 2015, str. 141-166. Guimberteau JC, Armstrong C. Architektura żywej powięzi człowieka. Pozakomórkowa matryca i komórki przedstawione przez endoskopię. S3 Publishing, 2015, str. 13-59.
2. Boyer G, Lachmann N, Bellemère G, De Belilovsky C. Baudouin C. Effects of pregnancy on skin properties: A biomechanical approach. Skin Res Technol. 2018, 551-556.
3. Kościński K. Atrakcyjność twarzy. Instytut Antropologii, Uniwersytet im. A. Mickiewicza. Poznań, 2009.
4. Stel M, Vonk R. Mimicry in social interaction: Benefits for mimickers, mimickees, and their interaction. British Journal of Psychology. 2010, 101(2): 311-323)
5. Koehler MJ, König K, Elsner P, Bückle R, Kaatz M. In vivo assessment of human skin aging by multiphoton laser scanning tomography. OPTICS LETTERS, 2006, 31(19): 2879-2881.

Przeciwwskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania bezwzględne:
• choroba nowotworowa
• ostre choroby wątroby i nerek
• nieuregulowane nadciśnienie
• leczenie przeciwzakrzepowe
• żylaki w stanie zapalnym
• tętniaki
• ciąża do 3 miesiąca
• gorączka
• choroby infekcyjne

Przeciwwskazania względne:
• karmienie piersią
• cukrzyca
• menstruacja
• terapia hormonalna
• zaburzenia hormonalne
• zaburzenia metaboliczne
• zaburzenia tarczycy
• zaburzenia krzepnięcia krwi
• choroby autoimmunologiczne

Przeciwwskazania do zastosowania lasera 915nm i światła LED 650nm:
• uczulenie na światło
• epilepsja
• ciąża
• leki i zioła fotouczulające
• zaburzenia krzepnięcia krwi
• choroby autoimmunologiczne

Przeciwwskazania lokalne:
• wystające znamiona barwnikowe
• tłuszczaki
• guzki i niezdiagnozowane zmiany
• przepukliny
• żylaki (bez stanu zapalnego)
• naczyniaki
• botoks
• wypełniacze
• nici
• opryszczka
• trądzik ropny/różowaty

Powrót do wszystkich wpisów Powrót do wpisów

Zaufaj profesjonalistom

ICOONE® to opatentowana technologia, która pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu rezultatów zabiegowych. ICOONE® umożliwia precyzyjną pracę na tkance łącznej. Może być wykorzystany do likwidacji cellulitu, zlokalizowanego tłuszczu, luźnej skóry, obrzęków limfatycznych, blizn, zaparć, sztywności mięśni, zapalenia ścięgien oraz wszelkich objawów starzenia się skóry.

Zapisz się na newsletter

keyboard_arrow_up